Saturday, March 21, 2009

نوروز در توکیو به روایت تصویر
نوروز در توکیو به روایت تصویر

نخستین گفتگوی اسلام شیعی با شینتوئیسم در ژاپن برگزار می‌شود

نخستین گفتگوی اسلام شیعی با شینتوئیسم در ژاپن برگزار می‌شود

17/12/1387

رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری نخستین گفتگوی بین دینی اسلام شیعی با شینتوئیسم طی روزهای 26 و 27 اسفند ماه در توکیو، ژاپن خبر داد.
دکتر رسول رسولی پور رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این نشست بین هئیتی از مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با نهاد اصلی شینتوی ژاپن صورت می‌گیرد که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو هماهنگ شده است.

وی افزود: هیئت مرکز گفتگوی ادیان با هدف فتح باب ارتباطات دینی با مکتب شینتو به توکیو اعزام می شود.

دکتر رسولی پور همچنین یادآور شد: این دور از گفتگوها با هدف آشنایی ما با شینتوئیسم و آشنایی متقابل پیروان شینتو و اسلام شیعی صورت می گیرد تا بتوان برای سفر یک گروه از پیروان شینتوی ژاپن به تهران برنامه ریزی کرد.

در گفتگوهایی که طی روزهای 26 و 27 اسفند ماه برگزار می شود موضوعات دو طرف برای دنبال شدن در قالب طرحهای پژوهشی، امضای توافقنامه و تبادل اساتید و دانشجویان شینتو از ژاپن به تهران و قم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به دو تجربه موفق سریلانکا و تایلند به عنوان فرصتهای خوبی برای ارتباط با بودیسم ابراز امیدواری کرد که این گام در پایان سال بتواند ارتباط مرکز گفتگوی ادیان را با ادیان شرقی بیشتر توسعه دهد.

وی همچنین اضافه کرد: دکتر مهدی مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی سفر خود در طول دهه فجر به هندوستان مذاکراتی با مراکز و نهادهای هندو داشته تا پس از سال جدید با آئین هندوئیسم نیز وارد گفتگو شویم. همچنین درنظر داریم برای گفتگو با آئین داوئیسم چین نیز برنامه ریزهایی انجام دهیم.

رسولی پور همچنین اظهار داشت که در اواخر فروردین ماه سال آینده هیئتی از ایران برای گفتگوهای اسلام و مسیحیت به کر.واسی سفر می کند

Wednesday, March 11, 2009

نمایشگاه فرش و فرهنگ ایران در ژاپن


آفتاب: بزرگترین نمایشگاه فرش ایران با نام «نمایشگاه فرش و فرهنگ ایران در ژاپن» در روزهای پایانی امسال در توکیو گشایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار آفتاب از ژاپن، دکتر دارا بهروش رئیس اتحادیه فرش ایران در ژاپن در گفتگوی اختصاصی با آفتاب گفت: «در راستای کوششهای چندین ساله اعضای اتحادیه فرش ایران در ژاپن از زمان بنیادگزاری آن در سال 1369 خورشیدی ما تلاش کردیم تا درباره تبلیغات و برگزاری نمایشگاههای گوناگون در ژاپن، طرح یک نمایشگاه فرهنگی و هنری جالبی تنظیم شده است که در سه روز پایانی اسفند ماه جاری و هم زمان با آغاز سال نو در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار خواهد شد. این نمایشگاه طبق برنامه پیش‌بینی شده در ساعت 17 عصر روز چهارشنبه 28 اسفند ماه و با حضور مدعوینی برگزار می‌شود که شامل برخی از مقامات بلندپایه دولتی و پارلمانی و علمی و هنری ژاپن و صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران تراز اول ژاپنی در زمینه فرش ایران و نیز مقامات رسمی و بازرگانان ایرانی مقیم ژاپن است. این مراسم با سخنرانی جناب سید عباس عراقچی سفیر کشورمان در ژاپن و نیز دو نفر از ایران‌شناسان ژاپنی صاحب‌نظر در زمینه فرش و یک مقام عالی‌رتبه کشورمان که برای شرکت در این مراسم گشایش این نمایشگاه دعوت شده‌اند».

در این نمایشگاه که بیشتر به جنبه‌های فرهنگی و هنری فرش ایران پرداخته می‌شود، شمار فراوانی از اصیل‌ترین و نفیس‌ترین و زیباترین فرشهای کشورمان به نمایش گذارده می‌شود و به عنوان مکمل نمایشگاه و جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان برنامه‌های دیگری هم چون چیدن سفره زیبای هفت‌سین مطابق رسوم کهن ایران زمین و برنامه‌های زنده موسیقی سنتی ایرانی و یک دار زیبای قالی و بافت فرش ایرانی به صورت زنده اجرا می‌شود. باشد تا بازدیدکنندگان و نیز خیل ژاپنی‌های علاقه‌مند به فرش و موسیقی و در یک کلام فرهنگ زیبای ایرانی، با اصالت فرش ایران و شکوه هنری آن بیشتر آشنا شوند که وام‌دار نقش و نگار طبیعت خدادادی است. کسانی که شاید گوشه‌هایی از این برنامه 3 روزه را از طریق تلویزیون و نیز وب سایتهای اینترنتی تماشا کنند.

در این میان نقش‌ها و رنگ‌آمیزی هر قطعه از فرش ایرانی در برابر دیدگان چنان دلبری می‌کند که دل هر رهگذر را می‌رباید. حال، عاشقی می‌خواهد تا بایستد و از ساز و سوز آتش‌گدازان دل بافنده نترسد که در تار و پود فرش نهان شده است:
در عاشقی گریز نباشد ز سوز و ساز
استاده‌ام چو شمع مترسان ز آتشم

و این چنین می‌شود که ژاپنی‌های ریزبین و ژرف‌نگر اما خاموش، شکیبایی ز کف می‌دهند و از پس پرده فکرت، رشته سخن را به دست می‌گیرند و می‌تازند و بسی جلوه می‌نماید. براستی که کلامشان درباره هنر دیرپای ایرانی بس شنیدنی است و دلنشین. بدین‌سان راز مانای پیوند دیرپای دو کشور ایران و ژاپن فاش می‌شود و همگان از ژرفای این سِر به سَر مُهر آگاه می‌شوند.

اتحادیه فرش ایران در ژاپن این افتخار را دارد تا با هم‌اندیشی و همیاری و همت یکایک اعضای خویش و نیز با پشتیبانی موثر و ارزشمند سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو،‌ نمایشگاه فرش و فرهنگ ایرانی را با نوآوری‌های ویژه‌ای در پهنه دانش و هنر فرش ایرانی به همگان ارایه دهد.

گفتنی است که در آخرین نشست اعضای اتحادیه فرش ایران در ژاپن همه حاضرین در هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن این مراسم هم‌رای شدند و بر چگونگی برگزاری این نمایشگاه بزرگ هنری کشورمان در ژاپن رایزنی کردند