Saturday, March 21, 2009

نخستین گفتگوی اسلام شیعی با شینتوئیسم در ژاپن برگزار می‌شود

نخستین گفتگوی اسلام شیعی با شینتوئیسم در ژاپن برگزار می‌شود

17/12/1387

رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری نخستین گفتگوی بین دینی اسلام شیعی با شینتوئیسم طی روزهای 26 و 27 اسفند ماه در توکیو، ژاپن خبر داد.
دکتر رسول رسولی پور رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این نشست بین هئیتی از مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با نهاد اصلی شینتوی ژاپن صورت می‌گیرد که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو هماهنگ شده است.

وی افزود: هیئت مرکز گفتگوی ادیان با هدف فتح باب ارتباطات دینی با مکتب شینتو به توکیو اعزام می شود.

دکتر رسولی پور همچنین یادآور شد: این دور از گفتگوها با هدف آشنایی ما با شینتوئیسم و آشنایی متقابل پیروان شینتو و اسلام شیعی صورت می گیرد تا بتوان برای سفر یک گروه از پیروان شینتوی ژاپن به تهران برنامه ریزی کرد.

در گفتگوهایی که طی روزهای 26 و 27 اسفند ماه برگزار می شود موضوعات دو طرف برای دنبال شدن در قالب طرحهای پژوهشی، امضای توافقنامه و تبادل اساتید و دانشجویان شینتو از ژاپن به تهران و قم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به دو تجربه موفق سریلانکا و تایلند به عنوان فرصتهای خوبی برای ارتباط با بودیسم ابراز امیدواری کرد که این گام در پایان سال بتواند ارتباط مرکز گفتگوی ادیان را با ادیان شرقی بیشتر توسعه دهد.

وی همچنین اضافه کرد: دکتر مهدی مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی سفر خود در طول دهه فجر به هندوستان مذاکراتی با مراکز و نهادهای هندو داشته تا پس از سال جدید با آئین هندوئیسم نیز وارد گفتگو شویم. همچنین درنظر داریم برای گفتگو با آئین داوئیسم چین نیز برنامه ریزهایی انجام دهیم.

رسولی پور همچنین اظهار داشت که در اواخر فروردین ماه سال آینده هیئتی از ایران برای گفتگوهای اسلام و مسیحیت به کر.واسی سفر می کند

No comments: