Thursday, April 16, 2009

نخستين گفت و گوي اسلام شيعي و شينتوئيزم در ژاپن برگزار شد


نخستين گفت و گوي اسلام شيعي و شينتوئيزم در ژاپن برگزار شد

دکتر "عبدالرحيم گواهي" عضو شوراي سياست گذاري اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين نشست ضمن قدرداني از طرف ژاپني براي برگزاري اين نشست، گفت: اين مذاکرات براي ايران و ژاپن و آينده بسيار سودمند و سازنده خواهد بود.

به گفته گواهي، برگزاري و تداوم چنين نشستهايي ميان جمهوري اسلامي ايران و ژاپن مي تواند در آينده روابط فرهنگي دو کشور نيز نقش بسيار موثري به دنبال داشته باشد.

وي با بيان اين که بر اساس اسناد موجود در کتب ايران و ژاپن، اين دو کشور در غرب و شرق آسيا داراي دو تمدن بزرگ و باستاني هستند، افزود: هم اينک در موزه‏هاي نارا و موزه سلطنتي ژاپن اقلام فرهنگي قديمي ايران براي علاقه مندان به نمايش گذاشته شده است.

نامبرده اضافه کرد: ايران و ژاپن از نظر روابط ديرينه فرهنگي نيز در بسياري از داستانهاي مردمي و عاميانه خود ريشه‏هاي مشترک دارند و معلوم است که از اين ديدگاه نيز دو کشور داراي نزديکي زيادي بوده اند.

وي گفت: به رغم آن که دو کشور راجع به سابقه تاريخي و تمدني يکديگر اطلاع دارند اما در مورد فرهنگ معاصر، ما فکر مي کنيم که فرهنگ معاصر ژاپن را از دوران ميجي و ژاپن قبل و بعد از جنگ مي شناسيم اما مطمئن نيستيم که فرهنگ معاصر ايران بخصوص پس از پيروزي انقلاب اسلامي در کشورمان که يک فرهنگ غني ديني شيعي است، در ژاپن بخوبي شناخته شده باشد و وظيفه ما شناساندن اين فرهنگ غني ايراني است.

سفير پيشين جمهوري اسلامي ايران در ژاپن در ادامه افزود: بعد از انقلاب اسلامي در ايران، بسياري از قدرتهاي غربي سعي کردند که اهداف اين انقلاب را براي جهانيان بد جلوه دهند و نگذارند که مردم دنيا بدانند که ايرانيان چه مي گويند، خواستار چه هستند و هدف ما از وقوع انقلاب در ايران چيست؟

گواهي افزود: انقلاب اسلامي در ايران با اين هدف صورت گرفت که ملت ما خواستار استقلال و آزادي بودند و تمايل داشتند که خود براي کشورشان تصميم بگيرند نه ديگران.

وي در ادامه از اعضاي سازمان شينتويي جينجا هونچو ژاپن براي سفر به ايران و ديدار از مراکز ديني و مذهبي کشورمان دعوت کرد که با استقبال طرف ژاپني روبرو شد.

" آکائو اينا" مدير بخش بين الملل سازمان جينجا هونچو در اين ديدار ضمن خيرمقدم به هيات ايراني به سابقه تاسيس اين سازمان مذهبي و جايگاه آن در ژاپن اشاره کرد و افزود: سازمان جينجا هونچو يک نهاد مذهبي ژاپني است که در چارچوب و در قالب قانون اساسي ژاپن فعاليت مي کند.

اينا، اضافه کرد: اين نهاد مذهبي حدود 80 هزار معبد شينتو جينجا را در 47 استان ژاپن تحت نظارت دارد و يکي از نقشهاي اين سازمان که داراي حدود 22 هزار روحاني شينتويي مي باشد، تربيت و آموزش اين روحانيون و تبليغ آموزه‏هاي شينتو و اجراي مراسم مختلف مذهبي و ارتباط با مردم است.

در اين ديدار دکتر گواهي آخرين کتاب را که در خصوص شينتوئيزم است و در ايران به چاپ رسيده است، به کتابخانه سازمان جينجا هونچو اهدا کرد.

اعضاي سازمان جينجا هونچو ژاپن در اين نشست سووالاتي را در ارتباط با دين اسلام و مذهب شيعي از هيات ايراني مطرح کردند که اعضاي اين هيات متشکل از دکتر گواهي، دکتر رسول رسولي پور رييس مرکز گفت و گوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دکتر عليمردي معاون دانشگاه اديان و حجت الاسلام والمسلمين "ابراهيم ساوادا" از روحانيون شيعي ژاپني به آنها پاسخ دادند.

منبع: ایرنا

No comments: